A tengelic fekete-sárga szárnyszínéről könnyen felismerhető, kistermetű (12 cm testhossz, szárnyfesztávolság 21-26 cm) madarunk. Testtömege mindössze 14-19 gramm. A felnőtt egyedek fekete, fehér, barna, sárga, piros színeikkel kontinensünk legtarkább madarai közé tartoznak.
Színei mellett a földön suta kis ugrásairól, emellett nevüket adó jellegzetes hívóhangjukról („tig-lic, tige-lic) is könnyen beazonosítható.
Az erdőségek zárt belső területeit kivéve az egész országban megtalálhatók. A fákkal tarkított élőhelyeket kedvelik. Jó alkalmazkodóképességét mutatja, hogy lakott területeken, még városokban is előfordul.
A hazánkban található állomány (6-700 ezer pár) többsége egész évben itt él, csak kisebb részük vonul télen délebbre, zömmel a Balkán-félszigetre. Télen északabbról érkező, nálunk telelő csoportokkal is találkozhatunk.
Hazai állományukat a fészkelési időszakot érintő fakivágások, a zöld területek, ezzel életterük, élelemforrásuk szűkülése veszélyezteti leginkább. Emellett a mezőgazdaságban használt rovarirtók, vegyszerek is rontják táplálékforrásaikat.
Rendkívül hegyes csőrével a legapróbb magvakhoz is hozzájut, különösen kedveli a gyomnövények (üröm, disznóparéj), bogáncs, aszat, fák közül a platán és a nyárfa termését. De levéltetvek, hernyók és lárvák is szerepelnek étlapján.
Fészkét többnyire magas fákra rakja, finom növényi szálakból, állati szőrökből építi. Megfigyelték, hogy különösen kedvelik a fehér színt. Ezért, ha kertünkbe akarjuk csalogatni ezeket a szép madarakat, s fehér kutyánk is van, tavasszal a lenyírt szőrét kihelyezhetjük fáink környékére fészekanyagnak.
Évente általában két fészekalja fiókát nevelnek. A tojó általában öt tojást rak, s míg kotlik, addig a hím hord neki eleséget. A fiókákat mindkét szülő eteti.
Tavasszal apró magvas etetéssel, itatással, lakhelyünkön a természetközeli élőhelyek, kertek védelmével, kialakításával tudjuk támogatni, segíteni hazai állományuk gyarapodását.
Forrás: http://www.mme.hu/2017-ev-madara-tengelic
Tudtad?
A tengelicet sokan (német Stieglitz neve alapján) stiglicnek is nevezik.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) 1979-ben indította az „Év madara” programot.
Az év madarát a magyar lakosság választja a jelölt fajok közül az utóbbi években már internetes szavazással, az MME honlapján.
A kertes házban lakók madárbarát kert kialakításával segíthetik a madarak életét. Erről bővebben olvashatsz az MME honlapján: http://www.mme.hu/madarbarat_kert_program
Zöld üdvözlettel: a Bocskorszíj Társaság
ZÖLD KIHÍVÁSOK 2016/17-18 – TENGELIC, A 2017-ES ÉV MADARA