„Kedves Szülők, Tanárok!
Szeretnélek meghívni benneteket a Világértés, valóságértés – társadalmi megújulás címmel szerveződő tematikus napra 2022. május 28-ára, Debrecenbe.
Engedjétek meg hogy kedvcsinálónak megosszam a nap szervezéséhez vezető gondolataimat és bemutassam a nap előadóit.
Az elmúlt két évben, ahogy én is, bizonyára sokan mások is ráeszméltek arra, hogy a régi életrendünk megakadt, új irány kezd kibontakozni. A korábban újító eszmék elhalványultak vagy éppen, mert mi váltottunk nézőpontot, értéktelenné váltak vagy éppen elérhetetlenebb távolba kerültek, mint valaha, s most elbizonytalanodva állunk egyedül…
„1989–ben a Nyugat elutasította a lehetőséget saját megújulására, és így nem tudott semmi új, semmi szellemi megjelenni. Most pedig azt látjuk, hogy minden, ami eddig a nyugati kultúrában a szellemi szabadságból kifolyólag élt, az a szemünk előtt omlik össze és eltűnik minden, ami közösséggé kovácsolhatná őket Rudolf Steiner ezt a tendenciát annak idején így írta le: „Nincs már messze az az idő, és amikor majd 2000. évet írunk, egyfajta tiltás fog Amerikából kiindulni mindenféle gondolkodással szemben. Egy törvény, melynek az lesz a célja, hogy minden egyéni gondolatot elnyomjon. Ennek egyfelől a mai materialista orvoslásban van a gyökere, ahol nincs helye a léleknek, és külsődleges kísérletek alapján úgy foglalkoznak az emberrel, mint egy géppel”.”
(Takáts Péter Nyugat c. cikke, AntropoSophia c. lap 2021. Húsvét)
Az elmúlt két évben, ahogy én is, bizonyára sokan mások is ráeszméltek arra, hogy a régi életrendünk megakadt, új irány kezd kibontakozni. A korábban újító eszmék elhalványultak vagy éppen, mert mi váltottunk nézőpontot, értéktelenné váltak vagy éppen elérhetetlenebb távolba kerültek, mint valaha, s most elbizonytalanodva állunk egyedül.
Az eseményekkel, jelenségekkel való viszonyom, amint a helyzet körülöttünk, sokat változott. A helyes cselekvést megtalálni, mellyel helyes módon tudok bele hatni a világba – ez lett végül a magam számára a feladat e fergeteges, kaotikus időkben. Többféle útra lépve, végül megtaláltam feladatomat, célomat.
Magot kell vetni, melyből újra kikelhet, új erőre kaphat az eszme, amelyből – meggyőződésem szerint – az életünk, életgyakorlatunk, a közösségeink megújulása kiindulhat.
Meg kell mutatni a forrást és azt, hogy miként alakulhatnak másként e forrásból szomjat oltva, az életünk, a közösségeink, a társadalmi életünk – miképpen válthatjuk életgyakorlattá az antropozófiát.
Hát, erre vállalkozván, előadókat kerestem, felkértem, akik, mint magot elhintik az, a szociális hármas tagozódás eszméjét, a már 25 éves iskola felnőtt közössége, netán ennél is tágabb közösség számára.
Május 28–án szombaton várunk benneteket, útkeresőket és hívjuk közösségünk tagjait, akik talán. Az egész napos rendezvényen 4 előadó, 4 életterületről mutatja be, miképpen alakítója életének az antropozófia.
Gellért Ferenc
Arról fog beszélni nekünk, hogy a tudati lélek korában, 1879–től miként zajlik az emberiség fejlődése, hogy milyen megpróbáltatások alatt állunk, (főleg a mostanában zajló történések fényében), és hogy ezeket a próbákat miként lehet kiállni.
Zajti Ferenc
Egy egykoron tiszta, világos gondolatból, az antropozófia forrásából eredő vállalkozás munkatársaként fogja bemutatni annak működését, bizonyítva, hogy van mód és lehetőség arra, hogy az egyes ember is képes gyógyítani, magát is, és ezzel a környezetét is, ha becsülettel feltesz alapkérdéseket a világra és önmagára
vonatkozóan.
Palicz Ildikó
Egy társadalmi jó példát, és tovább, mint a korunkban szükséges élelmiszer önrendelkezés létrejöttének szükségességét fogja bemutatni, ami az egyén felismeréséből indul, és akár a korszerű társadalmi rendszer kialakításához a szociális hármas tagozódáshoz vezet.
G. Ekler Ágnes
Waldorf–tanár, a Szabad Gondolat és az Európai Közép folyóirat szerkesztője és írója, több mesekönyv társszerzője, a Waldorf-mozgalom régi tagja, előadóként támogatja a szülői, tanári közösségeket.