A harcsa a legnagyobb halunk. A hosszú életű hal egész életében növekszik. A kifejlett példányok átlagosan 1-1,5 méteresek és 10-15 kg súlyúak. Másfél évszázada még kétmázsás példányokat is fogtak vizeinkből, de ma már a 100 kg fölöttiek is ritkaságszámba mennek.
Jellegzetessége pikkelytelen, csupasz, nyálkás teste, és a szájzugból lelógó 2 hosszabb és alul 4 rövidebb „bajuszszál”. Ezek tájékozódását és ízlelését is segítik.
Társasan él 5-20 fős csoportokban alámosott mederrészekben, vízbe dőlt fák, tuskók és tavak nádszegélye mellett. A lassú folyókat és az állóvizeket kedveli. Jellegzetessége, hogy a mély víz felől a sekélyebb víz felé rabol. Színe a fenékhez alkalmazkodik, többnyire fekete vagy szürke.
Rendkívül falánk ragadozó. Apró, tűhegyes fogaival a halivadéktól a kisebb halakon át sok mindent elfogyaszt: rákot, piócát, békát, puhatestűeket. De a nagyobb példányok a vízközelben élő kisebb emlősöket, vízimadarakat is zsákmányolnak. Nagyon jó a szaglása, így kis szeme ellenére is tud táplálékot szerezni akár zavaros, áradó vízben is. A nappalt nyugalmi állapotban tölti, főként éjjel táplálkozik.
Májustól júliusig ívik, ha a víz hőmérséklete tartósan elérte a 22 fokot. A hím készíti a fészket. Ikráit általában júniusban rakja le, többnyire a fűzfák bojtos gyökérzetére vagy az árvíz alá került bokrokra. Az ikrák a növényzet vízbelógó gyökérzetére, ágaira tapadnak. Ivadékgondozó faj, az ikrák lerakása után a hím a fészket és a 2,5-3 nap után kikelt ivadékot is őrzi még pár napig.
http://haltanitarsasag.hu/azevhala_hu.php
http://www.horgasz.hu/page/200/art/492/akt/492/html/harcsa.html
Tudtad?
A Magyar Haltani Társaság közönségszavazással választja meg az Év halát az őshonos magyarországi fajok közül.
A harcsát több éven is ismerik: folyami harcsa, szürkeharcsa, leső harcsa, pumaharcsa, sárgaharcsa, pozsárharcsa.
+1 kirándulási javaslat
A poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumban nem csak a harcsát, de a Kárpát-medence más halfajait is megismerheted az apró lápi póctól a hatalmas vizáig.
+1 feladat
Derítsd ki milyen is az a harcsabajusz!
Zöld üdvözlettel: a Bocskorszíj Társaság
ZÖLD KIHÍVÁSOK 2016/17-19 – HARCSA, A 2017-ES ÉV HALA