Helyi tantervünkben kiemelt szerepet kap a „zöld”szemlélet, a környezeti nevelés. Iskolánkat szokás a „kéz-fej-szív” iskolájának is nevezni, hiszen különös jelentőséggel bír az érzékszervi tapasztalás, a természetes közegben természetes anyagokkal való tevékenykedés. A gyakori kirándulások, interaktív múzeumlátogatások mellett intézményünkben a földművelés-kertészkedés is hangsúlyos. 3.osztályban a földművelés epocha, 6.osztálytól kezdve pedig a kertművelés tantárgy ad erre lehetőséget.

zld

Amellett, hogy Dombostanyán idén is több osztály előfordult, munkálkodott, az udvaron is megindult a zöldítés, komposztálás. Kézimunka és kézműves óráinkon a természetes anyagok használata áll középpontban: fafaragás, gyapjú nemezelése, agyagozás, vesszőfonás, kötés, horgolás, a Waldorf-iskolákban jellemző tevékenységek:
• Betonfeltörés az udvaron;
• Udvarszépítő Napok az iskolában;
• Waldorf-ovis zöldítés a 8.osztállyal;
• Folyamatos osztálykirándulások/képek: őszi daruvonulásról, erdei iskoláról;
• Szent Mihály nap – szeptember vége;
• Autómentes Világnap – Kerékpáros Nap szülői és rendőrségi segítséggel – szeptember vége;
• WOW-Day – október eleje;
• Állatok Világnapja /október: tematikus rajzok kiállítása az aulában;
• Kerékpáros túra Zelemérre a Bocskorszíj Társaság szervezésében;
• Az E-misszió Természet-és Környezetvédelmi Egyesület munkatársának előadása az ökológiai lábnyomról;
• Novembertől kora tavaszig tartott a Napraforgó Közösségi Piac kezdeményezése: helyi termelők/szülők terményeinek vására;
• Nevezés az AKSD elemgyűjtő versenyére: 112 nevezőből 50. helyezettként végzett „kis”iskolánk;
• „Zöld” pályázatok : FVM Hungarikum – Hortobágy, KOKOSZ – Erdei Iskola;
• Víz Világnapja: A felsősök állatkerti látogatása, foglalkozáson való részvétele mellett a 7-8. osztály debreceni Szennyvíztelepre történő látogatása, tanulmányi útja is megvalósult;
• Víz Világnapja és Föld Napja között papírgyűjtésre került sor;
• Szent György napi kézműves vásáron ökoterem létesült a Bocskorszíj Társaság jóvoltából: itt interaktív kiállítás megtekintésére-kipróbálására, az élővilág „más-KÉPp” való megismerésére nyílt lehetőség;
Fotókiállítás a Hortobágy madárvilágáról, a szelektív hulladékgyűjtésre való figyelemfelhívás. Utóbbi téren hiányosságaink mutatkoznak.
• Madarak és Fák Napja: Kerékpáros kirándulás a Vekeri-tóhoz a Bocskorszíj Társaság szervezésében. Kiállítás az iskola auláiban.
• Kapcsolódás az állatok irányában:
– Az iskolaközösség gyűjtőmunkája az állatkerti örökbefogadás érdekében
– A kutyaterápia végén Lili, mint iskolakutya “örökbefogadása”

• A Földművelésügyi Minisztérium által kiírt nyertes “Hungarikum”pályázatunk lehetőséget nyújt az osztályok hortobágyi kirándulásaira, és két erdei iskola megvalósítására
• A KOKOSZ által elnyert Erdei iskola programban a nyolcadikosok ismerhették meg jobban a Felső-Tisza vidékét