Ezen a héten a méhekre figyelj!

Ha figyelmesen járunk a természetben, láthatjuk, hogy a tavasz kezdetével felébredtek téli nyugalmuk után a méhek is.
Érdekes párhuzam, hogy ők is ismerik a nagytakarítást, hiszen kirajzásuk előtt alaposan kitakarítják a kaptárt. Majd elindulnak, hogy az első tavaszi virágok megjelenésétől az utolsók hervadásáig szorgos munkával töltsék az évet. Az ember ősidők óta élvezi e munka gyümölcsét, használja mézüket, viaszukat, a propoliszt, fogyasztja a méhek porozta növények termését.
Az utóbbi években egyre többet hallhatunk arról, hogy veszélyben vannak a méhek. Mi ennek az oka? A kártevőik túlszaporodása, a klíma megváltozása, a mezőgazdaságban alkalmazott vegyszerek mind hozzájárulnak a méhek számának csökkenéséhez.                                          .
Mit tehetünk?
Kerüljük a vegyszerek használatát, kiskertünkben fák, virágok ültetésével teremtünk alkalmas méhlegelőt, a nyári melegben ivóvíz biztosításával segítjük a méheket, a méhek napi aktivitási idő-szakának befejezte után végezzük el az aktuális növényvédelmi munkálatokat.                     .

Csokonai Vitéz Mihály: A méhekhez
Kis méhek! kerteken,
Mezőkön, berkeken
Mit futtok sok veszéllyel?
A friss forrásokra,
Az új virágokra
Repkedvén szerteszéjjel?

Mennyi sok munkával
És időjártával
Gyűjthettek egy kis mézet?
Szálljatok Lillára,
Az ő szép szájára
Vénus sokat tetézett.

Jőjjetek: s úgy nem lész
Olyan sok s édes méz
Sehol, mint a tiétek.
Jőjjetek: s úgy nem lész
Olyan boldog méhész
Sehol, mint a tiétek.

Tudtad?
A Magyar Méhészek egyesületének javaslatára 1994 óta április 30. a méhek napja hazánkban.
A nemzetközi Waldorf-mozgalom is a méhek szerepére hívja fel a figyelmet az idei évben.
Jó megfigyelést!

Zöld üdvözlettel: a Bocskorszíj Társaság

Letoltheto PDF    ZÖLD KIHÍVÁSOK  2016/17-28 – MÉHEK

TOVÁBBI ZÖLD KIHÍVÁSOK   ••••►

LÉLEKzetFÁK faültetési projekt   ••••►