A Magyar kulturális örökség mentén ma újraéltük a pünkösdi legénybíró és pünkösdi király választásának, valamint a kis királynő járás hagyományát.
 
A lányok virágfonással, virágkoszorú készítéssel, hajfonással, körmönfonással és a szalagos tánccal díszítették az ünnepet, míg a fiúk különböző próbatételekkel mérték össze ügyességüket, bátorságukat és legénybírót választottak. A pünkösdi próbákon minden fiú, kicsik és nagyok is kipróbálhatták ügyességüket, rátermettségüket, erejüket. A próbákat sikeresen teljesítők egy-egy színes fonalat kaptak a csuklójukra, amivel a hat próba végén bizonyíthatták rátermettségüket.
 
Próbatételek a fiúk számára:
1. Az ész próbája: ördöglakat, pálcikás fejtörők, gordiuszi csomó megoldása, logikai játékok,
2. A kitartás próbája: kötélhágcsón mászás,
3. A zenei tehetség próbája: csengettyűvel dallamjáték,
4. A vitézség próbája: botforgó, lufi a levegőben
5. A vadászat próbája: Íjászat v. kelevéz v..dobozra dobás kislabdával
6. Az egyensúly próbája: fejen lévő üveggel v. tenyéren egyensúlyozott seprűvel táncolás
7. Az erő próbája (a középtagozatosok részére): kovácsolás
+ A gyorsaság próbája a pünkösdi király címért.

PÜNKÖSD KÉPEKBEN