Fakés faragása az 5. osztállyal Réti Szabó Sándor faragozó vezetésével

Ez kés csoda!  – elkésültek…!
Mogyorófából készültek „bizsok” faragókésekkel, elsőként elsajátítva az alaptechnikákat, törekedve a balesetek elkerülésére, közben ismerkedve a fa tulajdonságaival, számunkra mintát adó életével, lehetőségeivel, természetességével, alkalmazkodva a felkínálkozó alakzatokkal, erezettel. Tanulták az arányokat, és az esztétika, s funkció harmóniájára való törekvést. Majd az előző órákon már elsajátított csiszolási módszereket alkalmazva, letisztultak a formák, ahol kellett, a kések gömbölyödtek, élesedtek.
Ezt követően megismerkedtek az iskolába nemrég megérkezett pirográffal, mellyel díszíthették, kiegészíthették alkotásaikat, melyet olajjal felületkezeltek. A fakések funkciójukat tekintve leginkább kenésre alkalmasak, legyen az padlizsánkrém, vaj, zakuszka, lekvár vagy akár nutella…
Minden gyerkőc sikerélménnyel gazdagodhatott, s örvendhettek az elkészült fakéseknek.
Réti Szabó Sándor
kézművestanár