A 4. osztály csütörtökön a Természettárban járt. Látszólag kicsi (sor)házhoz érkezve belépés után − a gyerekeket idézve, mert ma nekik kellett megfogalmazni a látogatásunkat és az ott hallottakat − csodálatos kiállítás fogadott bennünket. Óriási rákok, számtalan csiga, kagyló, lepkék, rovarok, cápa, tengeri csillagok…
Váradi Zoli bácsi kezdő kérdése: ki balkezes közületek? Tudjátok-e, hogy a rákoknál ugyanígy az egyik oldali olló kifinomultabb, nem egyforma a két oldal? Megtudtuk, hogy nem csak 5, hanem több és kevesebb ágú tengeri csillag is létezik. Hogy a gyíkon és a gilisztán kívül még mennyi állat, pl. a polip is képes a regenerálódásra, /végtag/újranövesztésre. Hogy bizonyos kagylókat hol használták sokáig pénzként, fizetőeszköznek. Hogy a legjobb házőrző a kutya, liba és a daru mellett a tücsök. Csak ezután következhetett a beszélgetéssel, találgatással egybekötött vetítés, amikor sokszor alig találtuk a képen az állatot. Levélnek álcázott rovarok, békák, kaméleonok, madarak mellett kéreggel egybeolvadó farkas, pókok, lepkék, madarak. A sárga-fekete mintázat és az álszemek funkciója az állatbirodalomban. A tigrisek csíkozásának idomulása a száraz fűhöz. Döbbenetes képek voltak: valóban rácsodálkoztunk a Teremtő sokszínű varázslására, az állatok tudására.

TERMÉSZETTÁR KÉPEKBEN