Rég tudjuk, hogy a Zempléni-hegység egy kincs, és azt is, hogy kincseket rejt, de mindenkinek más jelenti a kincset.
Kincs az is, hogy a természetben, a kristálytiszta levegőn kirándulhatunk. 
Kincs az is, hogy bizonyos helyeken nincs térerő.
Az alföldieknek kincs a hegyek látványa.
De az a helyzet, hogy ha a Zempléni-hegységben a lábunk elé koncentrálunk, akkor kézzel fogható kincseket találunk hegyikristályok, opálok és achátok formájában.

A 6. osztálynak a kincs, hogy az ásványtan epocháját megkoronázhatta a telkibányai kirándulás. Manó bácsi által felejthetetlen élményekkel (és persze sok-sok „kővel”) gazdagodtunk. Túráztunk, „bányásztunk”, patakot tisztítottunk, gátat építettünk – melynek az utcabeli nénik nem örültek. Megismerkedtünk a különböző hegységek jellemzőivel, keletkezésükkel, kőzeteket csoportosítottuk és az ásványokat is megvizsgáltuk. Csodálatos napokat töltöttünk együtt.