Kilencedikes diákjaink 4 napos mezőgazdasági gyakorlaton vettek részt az Ökológiai Intézet a Fenntartható Fejlődésért Alapítvány Gömörszőlősi biogazdaságában. A gömöri dombvidék és a mindössze 70 lelkes falu az alföldi nagyvárosi mindennapok után nagyon más, és nagyon inspiráló környezetet adva, a munkálkodva tanulás mellett a 9. osztály csapatépítésére is remek helyszínt, alkalmat jelentett. A nyárutói-kora őszi csodás időjárás testet-lelket simogató napjait élvezve és kihasználva, mind elméletben, mind pedig gyakorlatban megismerkedtek a komposzthagyó mélymulcsos kertészkedés alapjaival, kárpáti borzderes teheneket gondoztak, szénát hordtak, almát szedtek, csipkebogyót gyűjtöttek, villanypásztort javítottak, kaszáltak, folytatták a mostani 10. osztály által tavaly elkezdett fűzlabirintus telepítését, és mindenki megtanult kerti traktort is vezetni.
Az előadásokon a fejekbe és a gyakorlatban a testtudatba is elvetett mag már most érzékelhetően jó táptalajra hullott, hiszen azóta többen is nekiláttak a saját családi kerti ágyások talajéltető, talajmegújító mélymulcsos átalakításának, de olyan is van, aki a nagyszülői nagytáblás szántót szeretné átalakítani a talajkímélő direktvetéses gazdálkodási módszer segítségével. Már most mindannyian várjuk a tavaszi folytatást!
Dr. Kozák Lajos

MEZŐGAZDASÁGI GYAKORLAT KÉPEKBEN